Raspberry Pi 3 Model B + recenzija: Novi Pi dobiva visoku razinu dobrodošlice

Slika 1 od 7



Naša ocjena cijene prilikom pregleda 36 s PDV-om

Napad CPU-a i brže umrežavanje čine Pi svestranijim nego ikad

Prednosti Poboljšane performanse mreže Brži procesor za istu cijenu Potpuno kompatibilan s postojećim priborom i projektima Sastojci Kopije datoteka su sporije nego što očekujete

Svi omiljeni pico-računala upravo su dobili svoje najnovije hardversko osvježavanje. To nije drastičan remont: kao što (sve neugodnije) ime govori, to je umjesto ažurirane verzije Raspberry Pi 3 Model B, izvorno objavljene u veljači 2016.





No, promjene su sve na bolje. Procesor je brži nego ikad prije, a Wi-Fi kontroler sada podržava dvopojasni 802.11ac, što je veliki korak u usporedbi sa 2.4GHz-om samo 802.11n-om svog prethodnika. Ethernet port također dobiva poticaj na 300Mbits / sec.

PROČITAJTE Sljedeće: Najbolji Raspberry Pi projekti



Raspberry Pi 3 Model B + recenzija: Dizajn

Reći da novi B + nije mnogo za gledati bilo bi ponizno. Kao i obično, dolazi kao gola ploča i zadržava isti osnovni izgled kao i svaki Pi od prvobitnog modela B + iz 2014. godine.

To znači da je Pi-ov 40-pinski GPIO konektor na mjestu, zajedno s HDMI priključkom u punoj veličini, četiri USB 2 priključka, jednim priključkom za audio i kompozitni video i mikro-USB utičnicom.



Slika 2 od 7

Priključci za kameru i LCD zaslon postavljeni na ploči također su ispravni, dok pohranom upravlja dolje čitač microSD kartica s donje strane. Do sada toliko poznati - i to nije loše, jer to znači da je novi Model B + u potpunosti kompatibilan sa čitavim nizom čudnih i divnih slučajeva i dodataka koji su već vani.

Međutim, pažljivo pregledajte ploču i primijetit ćete nekoliko novosti. Prvo, pored GPIO pinova sada je četvero pinski priključak za novi službeni PoE šešir, koji Pi omogućava udobniji rad s daljinskim kamerama i slično.

Vidjet ćete i da četverojezgreni Broadcom BCM2837 procesor, koji je prethodno bio otkriven, sada sjedi ispod malog metalnog hladnjaka. To je vjerojatno zato što je sada taksirao nešto brže - na 1.4GHz, da budemo precizniji, nasuprot modelu B je 1.2GHz.

Pored toga, ispod njegovog RF štita, sjedi novi mrežni kontroler. Iako je stari model 802.11n modela B bio dovoljno brz za potrebe većine ljudi, novi bi trebao pružiti lakši doživljaj ako kopirate ili struji datoteke putem LAN-a. Ethernet port je također nadograđen na Gigabit Ethernet - iako zbog hardverskih ograničenja zapravo iskače brzinom od 300Mbits / sec. Podržani su i Bluetooth 4.2 za brže povezivanje i bolju interoperabilnost s IoT uređajima.

Slika 3 od 7

Raspberry Pi 3 Model B + recenzija: Performanse

Raspberry Pi nikada nije bio zamišljen kao elektrana, ali tijekom generacija postalo je prilično sposobna stvar. Korisnička prijava Raspbian Linux distribucije ovih je dana postala, ako ne baš najsmješnija, apsolutno upotrebljiva. A Model B + pruža dodatni udarac s brzinom takta koja je 17% brža od starog modela B.

Učinak toga prilično je ugodno determiniran. Kroz širok raspon referentnih vrijednosti CPU-a i FPU-a, testirajući i jednojezgreno i više-jezgreno radno opterećenje, vidjeli smo da je Model B + nastavio vrlo dosljedno povećanje brzine u odnosu na Model B:

HARDiNFO

Model B

Model B +

Poboljšanje

Blowfish (Donja je bolja)41.335.315%
CryptoHash (veće je bolje)32,838,116%
Fibonaccije (niže je bolje)12.410.813%
N-kraljice (niže je bolje)36,13114%
FPU FFT (niže je bolje)47.24015%
Trag FPU zraka (niže je bolje)4235.715%

Roy Longbottom

Model B

Model B +

Poboljšanje

Dhrystone MIPS2433283917%
Dhrystone MIPS (8 niti)5776668416%
Whewstone MWIPS911105316%
Whewstone MWIPS (8 niti)3973465017%
Linpack MFLOPS18020614%
Livermore petlje prosječne MFLOPS21124717%

Da budemo jasni, to nije transformativna marža. To ne otvara mnoge zadatke koje niste mogli napraviti na Model B. Ali, tijekom uzastopnih iteracija hardvera, ovi skromni pomaci zbrajaju se. Izvornom modelu Raspberry Pi Model B + trebalo je 99,6 sekundi da bi se ispunila referentna vrijednost Blowfish, tako da smo gledali skoro udvostručenje praska po kurcu u samo četiri godine. Vrlo malo drugih platformi mogu iznijeti takvu tvrdnju.

Slične rezultate vidjeli smo i u referentnim vrijednostima preglednika - s jednom iznimkom:

preglednik

Model B

Model B +

Poboljšanje

Peacekeeper62068510%
Brzinomjer7.168.1213%
Jetstream14.9817.617%
MotionMark5.615.52-2%

Iako su performanse JavaScripta u potpunosti bile u skladu s našim očekivanjima, Model B + jednostavno je podudario svog prethodnika u grafičkom MotionMark testu. Postoji razlog za to: brzina CPU-a možda je prekinuta, ali integrirani VideoCore IV GPU ostaje na 400MHz, pa grafičke aplikacije ne brže.

Napokon smo testirali i performanse novog hardvera za umrežavanje. Brzina Wi-Fi veze uvijek je vrlo ovisna o čimbenicima okoliša, ali prilikom kopiranja datoteke od 2 GB između modela B i mog osobnog NAS uređaja dobio sam stalne brzine prijenosa od oko 4,5 MB / sek u oba smjera. Iznenađujuće, performanse modela B + bile su mnogo više asimetrične: brzine preuzimanja bile su samo nešto brže, dok su se uzlazne brzine više nego udvostručile.

Isti učinak bio je vidljiv i preko Etherneta. Opet sam vidio samo malo poboljšanje brzine nizvodno od ožičene veze, ali prijenosi uzvodno su gotovo dvostruko brži:

Umrežavanje

Model B

Model B +

Poboljšanje

Kopirajte 2GB datoteku s NAS-a (Wi-Fi)4.4MB / sec5.2MB / sec18%
Kopirajte nazad u NAS (Wi-Fi)4.6MB / sec9.6MB / sec109%
Kopirajte 2GB datoteku s NAS (Ethernet)9.1MB / sec11MB / sec21%
Kopirajte nazad u NAS (Ethernet)11.1MB / sec20.9MB / sec88%

Istina je da sam te rezultate smatrao razočaravajućim. 802.11ac trebao bi biti u mogućnosti daleko veće brzine prijenosa od ove, a iako Model B + ne tvrdi da nudi prave Gigabitne Ethernet brzine, trebao bi biti tri puta brži od modela B, što očito nije bio.

Slika 6 od 7

Objašnjenje može biti dijelom povezano s vrlo kompaktnim dizajnom samog Raspberry Pi-a: nema mjesta za vanjsku antenu (niti gdje bi se mogla povezati), što bi moglo uvelike poboljšati performanse Wi-Fi-ja. Sumnjam da ograničena propusnost microSD kartice i kontrolera također može igrati ulogu. Pirov ultra-lagani sustav za pohranu, primjerice, ne bi mogao biti u korak s gigabitnom vezom u punoj brzini, niti bi mogao imati vanjski pogon, jer Pi podržava samo USB 2.

Kao i o CPU-u, stoga je najbolje razmišljati o novom Pi mrežnom hardveru kao nadogradnji korisničkog iskustva, a ne o nečem značajnijem. Neće pretvoriti vaš Raspberry Pi u datotečni poslužitelj s velikim opterećenjima, ali učinit će da se stvari osjećaju još najsitnijima.

Raspberry Pi 3 Model B + recenzija: presuda

Raspberry Pi 3 Model B + nije korak koji se mijenja u odnosu na prethodnika; ako nikada niste vidjeli privlačnost platforme, ova inkrementalna iteracija neće vam promijeniti mišljenje.

Po riječima tvorca Ebena Uptona, doduše, nadograđeni interijeri pružaju 'znatno bolji osjećaj' od bilo koje prethodne revizije. Pi tiho postaje nešto što biste doista mogli koristiti kao lagano stolno računalo, a u isto vrijeme zadržava sav šarm i svestranost zbog koje je platforma toliko voljena za hobiste i majstore.

Možda najimpresivnije, zadržava i vrlo nisku cijenu. Dakle, ako vam se ne sviđa ideja kupnje računala samo da se posvađate, Raspberry Pi je sada primamljiviji nego ikad.

Jezici
Spanish Bulgarian Greek Danish Italian Catalan Korean Latvian Lithuanian Deutsch Dutch Norwegian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Turkish French Hindi Croatian Czech Swedish Japanese